Subskrybuj nasz kanał RECENZJE I TESTY na YouTube !

Promocje
Długi czop Sauer & Troger Hellfire X
Długi czop Sauer & Troger Hellfire X
159,00 zł 145,00 zł
Okładzina gładka DONIC Bluestorm Z1
Okładzina gładka DONIC Bluestorm Z1
178,00 zł 135,00 zł
Najlepiej sprzedające się produkty
Deska Dr. Neubauer Matador
Deska Dr. Neubauer Matador
230,00 zł
Deska Barna Original Champion
Deska Barna Original Champion
298,00 zł
Długi czop Sauer & Troger Easy P
Długi czop Sauer & Troger Easy P
145,00 zł 130,00 zł
Czy zawodnicy grajacy czopami oszukują ? 0
Top 5 czopów do gry w dystansie

Czy zawodnicy grający długimi czopami to oszuści ? Czy każdy czopiarz to oszust, kombinator i wygrywa tylko dlatego że gra czopem ? Czy długie czopy są zakazane ? - to szereg pytań, które niejednokrotnie można napotkać rozmawiając z innymi tenisistami. Jak jest naprawdę ? Postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. 

Długie czopy od dawien dawna zawsze były kontrowersyjnymi okładzinami. Najczęściej padają w ich stronę te same "argumenty", na które bardzo łatwo można odpowiedzieć. 

"Długie czopy umożliwiają łatwą kontrolę piłek" - prawda czy fałsz ?

To prawda - ale pamiętaj, że duża kontrola piłek to nie zawsze łatwiejsza gra. Wykonywanie długim czopem uderzeń ofensywnych jest znacznie trudniejsze do wykonania niż okładzinami gładkimi. Zawodnicy grający długimi czopami mają do wyboru bardzo dużo okładzin czopkowanych o podobnej charakterystyce. Każdy zawodnik szuka okładziny o jak największej kontroli zagrań - to nie jest oszustwo tylko praktyka stosowana wśród zawodników grających również gładkimi okładzinami

"Gra z zawodnikiem, który gra długim czopem jest bardzo trudna" - prawda czy fałsz ?

To prawda - ale to tylko Twoja wina, ponieważ nie wiesz jak działają długie czopy. Istnieje bardzo duża różnorodność okładzin czopkowanych, których czopy mają różną długość, szerokość, twardość, gęstość etc. Wszystkie te właściwości można dopasować do odpowiedniego stylu zawodnika. Gra przeciwko zawodnikowi grającemu czopem Joola Badman ( czop do ataku ) nie będzie miała nic wspólnego z graniem przeciwko zawodnikowi, grającemu czopem DHS C7 ( czop do obrony ). Niektóre długie czopy dodatkowo posiadają wyraźny efekt zakłócający czyli nieliniowy tor lotu piłki, inne nie. Tym co sprawia najwięcej problemów zawodnikom grającym przeciwko długim czopom to tzw. odwrócenie rotacji. Jeżeli nie wiesz jak ono działa w przypadku długich czopów nie masz szans na grę jak równy z równym tylko zawsze będziesz narzekać, że przegrałeś ponieważ przeciwnik grał czopem. 

"Wielu graczy używa długich czopów, aby ukryć swoje słabe punkty w grze" - prawda czy fałsz ?

To prawda - wielu zawodników korzystając z dobrodziejstw sprzętowych stara się eliminować swoje niedoskonałości w technice gry. Długie czopy pasują bardzo niewielu graczom, podobnie jak bardzo szybki sprzęt. Stosując długie czopy chcemy często wyeliminować np. problemy z odbiorem serwisu. Z drugiej strony stosując np bardzo szybki sprzęt liczymy na atak z trzeciej piłki ? - czy to przypadkiem nie jest też eliminowanie słabego punktu w grze i ułatwienie sobie ataku ?

"Istnieją długie czopy, które powodują mocne zakłócenia i oddają trudną do przewidzenia rotację" - prawda czy fałsz ?

To prawda - istnieje kilka okładzin, których parametry są tak wyjątkowe, że pozwalają na nietypowe zagrania i generują ciężkie do przewidzenia rotacje. Od czasu wprowadzenia zakazu gry śliskimi czopami oraz określeniem proporcji wysokości czopów do ich zagęszczenia takie czopy praktycznie przestały istnieć w rozgrywkach opartych o przepisy ITTF. 

"Grający długimi czopami korzystają z nich dlatego, że łatwo i bez wysiłku mogą wygrywać z innymi zawodnikami na podobnym poziomie " - prawda czy fałsz ?

To prawda - wielu graczy używa długich czopów aby zwiększyć swoją wydajność w grze, szczególnie na niższych poziomach, gdzie niektórzy nie mają pojęcia jak należy grać z takim zawodnikiem. Niektórzy gracze narzekają, że grając okładzinami gładkimi serwisów trzeba nauczyć się odbierać, a czopa wystarczy sobie kupić i nie ma po co się uczyć. Można to porównać do haseł na świetlicy typu "gramy, ale nie podkręcamy piłek bo to oszustwo". Wszystko to jest istotne na poziomie gry bardzo niskim. Na wyższych poziomach gry sam czop, nie zrobi z Ciebie zwycięzcy. 

"Musisz myśleć mierząc się z zawodnikiem, który gra długim czopem"  - prawda czy fałsz ?

Fałsz - nigdy nie jesteś zmuszony do myślenia. Możesz grać w szachy bez myślenia. Możesz grać swój bezmyślny styl i wygrywać, ale jest to mało prawdopodobne w przypadku, kiedy przeciwnik zmusi Cię do pomyślenia nad swoją grą. Wielu graczy narzeka, że nie lubi myśleć podczas gry i grają na zasadzie akcja - reakcja. Grając z zawodnikiem, który gra długim czopem nie masz szansy wygrania pojedynku grając ciągle to samo i tak samo, nie patrząc na to co zagrywa przeciwnik i którą okładziną to robi. Reasumując - możesz nie myśleć, ale nie licz wtedy na zwycięstwo. 

"Okładziną gładką można również grać defensywnie" - prawda czy fałsz ?

To prawda - ale długie czopy są dużo lepszą opcją do tego rodzaju gry. Zapewniają większą różnorodność, można nimi wygaszać rotację, nadawać rotację, odwracać rotację. Grając defensywnie zwykłą okładziną gładką jesteś dużo bardziej przewidywalnym obrońcą niż takim, który do gry w tenisa stołowego wykorzystuje długie czopy. 

"Prawdziwi tenisiści stołowi nie grają długimi czopami i nie preferują obronnego stylu gry" - prawda czy fałsz ?

Fałsz - Jeżeli według Ciebie "prawdziwi tenisiści stołowi" to ranking ITTF, a przynajmniej jego pierwsza setka, to proszę spójrz, że są tam też "prawdziwi" sportowcy grający długimi czopami. Rzeczywiście jest ich niewielu, ale są. Czy oni też nie są "prawdziwymi tenisistami" , a znaleźli się w tym rankingu ? To pytanie retoryczne...

"Odgrywanie piłek długim czopem jest bardzo łatwe, ponieważ same odwracają rotacje" - prawda czy fałsz ?

Fałsz - zwrócenie piłki przeciwnikowi może być łatwe, ale odegranie jej w taki sposób aby przeciwnik nie mógł zaatakować jest bardzo trudne.  

"Zawodnicy grający długimi czopami nie robią nic i czekają tylko na błąd przeciwnika" - prawda czy fałsz ?

Fałsz - zawodnicy grający długimi czopami muszą przynajmniej oddać przeciwnikowi wszystkie jego zagrania, czyli przebić piłkę na drugą stronę stołu. Zdobycie punktu przez błąd przeciwnika ( cokolwiek to nie oznacza ) jest w 100% legalne i nie jest jakimkolwiek oszustwem. Zawodnicy ofensywni również bazują na błędach przeciwnika, więc nie ma tu mowy o jakimkolwiek oszustwie.

"Styl obronny na niższych poziomach gry jest bardziej skuteczny niż na wyższych poziomach zawodniczych" - prawda czy fałsz ?

To prawda - na niższych poziomach gry łatwiej jest utrzymać piłkę w polu gry więc możliwość długich wymian sprawia, że jesteś trudnym przeciwnikiem. Do tego dochodzi brak wiedzy jak grać z zawodnikami defensywnymi co skutkuje tym, że obrońca jest bardzo skuteczny do pewnego poziomu gry.

"W światowym tenisie stołowym jest mało zawodników defensywnych na bardzo wysokim poziomie" - prawda czy fałsz?

To prawda - wynika to z tego, że mają oni co raz mniejszą możliwość nawiązywania walki jak równy z równym. Głównymi powodami takiego stanu rzeczy jest wycofanie śliskich czopów, wprowadzenie piłek plastikowych i co raz to silniejszych tuningów do okładzin gładkich. Pomimo tego jest kilku graczy, którzy grają tym stylem na światowym poziomie i są konkurencyjni. Wyobraź sobie, że bierzesz udział w wyścigu F1, ale jedziesz samochodem osobowym i wygrywasz. Nazywasz się oszustem? czy bohaterem ?


Kończąc już powyższy temat mamy nadzieje, że wyczerpaliśmy go do zera, a zawodnicy preferujący defensywny styl gry będą w końcu postrzegani jako pełnoprawni tenisiści, którzy tak samo jak ofensorzy muszą napracować się ( czasem dużo więcej ), aby zdobyć kolejny punkt.

Opracowanie własne na podstawie:  The Tactical Table Tennis Website

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl