Infolinia ( 15:30 - 18:00 ) 575 307 975
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Blog chmura tagów
Deski do tenisa stołowego – ręczna robota? Czy kupno gotowej? 2
Deski do tenisa stołowego – ręczna robota? Czy kupno gotowej?

Deski do tenisa stołowego – OFF, ALL, DEF fabryczne – czy po prostu ręczna robota?

Deska do tenisa stołowego jest niewątpliwie najważniejszym elementem zestawu do gry. Kto ma choć trochę pojęcia o sprzęcie do tenisa stołowego nigdy nie wybiera jej przypadkowo, a już na pewno nie dlatego, że ładnie wygląda.

Wybór deski do gry trzeba powiedzieć jasno – jest ciężki. Na rynku jest tyle egzemplarzy, że przerzucać, zmieniać, testować można w nieskończoność. Jednakże, są też deski tzw. „hand made” czyli ręczna robota pod konkretne zamówienie.

W Polsce również można trafić na profesjonalnych jak i amatorskich stolarzy, którzy znają się na rzeczy i potrafią zrobić naprawdę dobrą deskę. My osobiście znamy zaledwie kilku, do policzenia na palcach jednej ręki.

Jakie zalety niesie ze sobą kupno deski do tenisa stołowego produkowanej masowo?

Jest wiele zalet, ale dla każdego tenisisty liczą się inne atuty, wartości, cena lub po prostu stosunek ceny do jakości produktu. Na pewno największym atutem desek produkowanych fabrycznie jest ich powtarzalność. Duża większość producentów działa według szablonu wcześniej przygotowanego. Rozbieżności pomiędzy jednym, a drugim egzemplarzem takim samym są w zasadzie żadne, jeżeli chodzi o proces produkcji.

Skąd zatem różnice i jakie to różnice w deskach produkowanych masowo?

Wszystko zależy od ilości kleju, gęstości fornirów, ich wagi, a co za tym idzie ma to przełożenie na wagę deski i jej grubość. Są to różnice subtelne, ale dla niektórych tenisistów waga 83 g i waga 87 g to przepaść, więc jest to mocno subiektywna kwestia.

Niemniej jednak producenci desek do tenisa stołowego dbają o 100% powtarzalność. Droższe deski są często selekcjonowane ręcznie tzn. forniry, z których są wykonywane.

Dodatkowym aspektem produkcyjnym, aby zachować jednolitość produktów jest użycie takiej samej ilości tego samego kleju. Niewiele się o tym mówi, ale znajdźcie producenta deski do tenisa stołowego, który powie Wam jakiego kleju użył do klejenia danej serii desek. To tajemnica poliszynela i nikt o tym głośno nie mówi. Klej jest bardzo istotnym składnikiem każdej deski do tenisa stołowego i jest w zasadzie stawiany na równi z doborem fornirów do konkretnej deski.

Jak widzicie, każdy producent większy i mniejszy działa według określonego schematu, aby zachować tą jednolitość produktu i 100% powtarzalności. W zasadzie wszyscy producenci, ci najwięksi i najmniejsi nie są nieomylni i różnice, o których wspominamy wyżej zdarzają się w każdej serii desek do tenisa stołowego.

Trzeba być jednak naprawdę fachowcem, aby wziąć taką samą deskę z naklejonymi takimi samymi okładzinami i powiedzieć, która z nich jest „lepsza”. To zawsze będzie subiektywne odczucie i niestety nie da się tego określić liniowo dla wszystkich zawodników.

Deski produkowane masowo mają praktycznie zawsze:

  • ten sam rozmiar główki
  • ten sam rozmiar uchwytu
  • bardzo zbliżoną wagę i grubość blatu
  • różnice są minimalne i mocno subiektywne

Wielu tenisistów często „opukuje” kilka takich samych egzemplarzy w poszukiwaniu tej ich zdaniem najwłaściwszej deski. Czy zawsze wybierają najlepszy spośród dostępnych egzemplarzy? Ciężko powiedzieć, ale tutaj w grę wchodzi również kwestia psychiki i podejścia do gry danym sprzętem. O tym warto będzie wspomnieć przy deskach typu „hand made”.

Stawiając kropkę nad „i” trzeba przyznać, że w dzisiejszych czasach produkcja desek do tenisa stołowego stoi na tak wysokim poziomie, że:

  • różnice w deskach produkowanych masowo są mocno subiektywne
  • nie odczuwalne przez każdego
  • nie stanowią w większym procencie o wygrywaniu meczy tenisa stołowego.

Czy warto inwestować w deski do tenisa stołowego robione ręcznie?

Tak i nie. Kolejny temat do dyskusji, który ma swoich zwolenników i przeciwników.

Jakie są plusy takiego rozwiązania?

  • możemy stworzyć unikalny produkt tylko pod swoje preferencje
  • możemy określić wagę, rozmiar, długość uchwytu, grubość blatu, kształt blatu, rozmiar blatu.
  • wariantów do wyboru mamy mnóstwo.

Zasadniczym pytaniem jakie należy sobie postawić, to czy wiemy co chcemy osiągnąć i przy pomocy jakiego drewna jesteśmy w stanie to osiągnąć. Niewielu zawodników zna poszczególne rodzaje drewna i wie jakimi wartościami się charakteryzują itp.

Robiąc deskę na zamówienie bez przeanalizowania właściwości drewna, z którego chcemy ją zrobić to tak, jakbyśmy liczyli na cud i szóstkę w lotto. Tu jest już wymagana przynajmniej podstawowa wiedza, znajomość drewna, dobranie właściwej długości uchwytu do blatu deski tak, aby środek ciężkości leżał w odpowiednim miejscu, określenie grubości blatu deski oraz rozmiarów blatu.

Dobrze jest podpytać osobę, która będzie nam wykonywać deskę czym charakteryzują się poszczególne forniry, co da nam użycie przekładek kompozytowych itp.

Fachowiec zawsze będzie znał odpowiedź i pomoże wybrać właściwe rodzaje drewna.

Jeżeli nie jesteście pewni co do fachowości Waszego producenta deski „hand made” zawsze można pociągnąć go za język i wyciągnąć wiele przydatnych informacji, po których będziecie w stanie wywnioskować, czy dana osoba ma pojęcie o tym co robi, czy po prostu chce na Was zarobić.

Składowych jest wiele, ale też jest wielu zawodników, którzy decydują się na deski „hand made” bez konkretnej przyczyny. Dla jednych liczy się możliwość personalizacji, dla drugich coś innego, co czyni z ich zestawu do tenisa stołowego wyjątkowy produkt.

Temat rzeka, ale często słyszy się slogan „bo to deski z duszą”… Kiedyś o deskach „z duszą” mówiono o dawnych Grubbach ALL+.

Wiele razy słyszeliśmy, jak wielu zawodników chwaliło stare, poczciwe Grubby, które były produkowane kiedyś z czarną blaszką Butterfly. Swoją drogą nadal są to dość mocno poszukiwane egzemplarze w dobrym stanie.

Patrząc na to wszystko jednak nieco z boku, czy aby ta dusza w tych deskach czy to fabrycznych, czy to hand made robionych ręcznie to nie nasza psychika, która w dużym stopniu odgrywa jedne z pierwszych instrumentów w tej całej orkiestrze?

Pytanie pozostawiamy bez odpowiedzi jako retoryczne…

Każdy z tenisistów stołowych ma do tego inne podejście i inne zdanie. Może właśnie to jest tak piękne w tym sporcie, że na dziesięciu tenisistów stołowych każdy z nich w inny sposób podchodzi do doboru deski?

Jedni wolą deski produkowane masowo o bardzo dobrej jakości, inni wybierają produkty nieco spersonalizowane, aby wyróżnić się spośród innych graczy lub po prostu liczą na „cudowne” właściwości swojego egzemplarza?

Na szczęście tenisistów stołowych jest tak wielu, że dla każdego znajdzie się odpowiednie rozwiązanie.

Najważniejsze to mieć umiar, mierzyć siły na zamiary i przede wszystkim nie zmieniać danej deski co trening lub dwa.

Komentarze do wpisu (2)

4 stycznia 2022

Mam dwie deski swojego projektu zrobione na zamówienie przez pana Andrzeja "Forresta". Sam wymyśliłem na podstawie własnego doświadczenia jak i wpisów na forach niemieckojęzycznych skład drewna. Obie są określane jako kombi z innymi zewnętrznymi fornirami na bh i fh.Jestem z nich bardzo zadowolony i za nic ich nie sprzedam tym bardziej,że Forrest podobno przestał robić deski.Mam też dwie deski produkowane seryjnie- Victas Koji Matsushita Off oraz Sauer&Troeger Zeus. O ile ta pierwsza jest łatwa w ograniu to ta druga juz nie.Trudno ją ogarnąć i dobrać odpowiednie okładziny.Myślę,że tym razem mi się udało i efekty dla rywali są bardzo destrukcyjne.Warto było się nie zniechęcać i dać jej szansę.Tym bardziej,ze ma świetny skład drewna.Podsumowując-nie ma jednoznacznej odpowiedzi co lepsze bo miałem deski fabrycznie robione,które byly dobre jak i hand made,które nie były najlepsze.Ważna rada dla zamawiajacych deski u rzemieślników-warto samemu wiedzieć jakie drewno daje nam satysfakcję w grze i samemu skomponować skład deski.

21 października 2022

Witam jak rozpoznać deskę robioną przez Pana czy jest ona all, czy off

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 15:30-18:00 732 616 823
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl