Subskrybuj nasz kanał RECENZJE I TESTY na YouTube !

Promocje
Deska Sauer & Troger Firestarter
Deska Sauer & Troger Firestarter
190,00 zł 180,00 zł
Najlepiej sprzedające się produkty
Łap okazję !
Deski do tenisa stołowego o powiększonym blacie ? 0
Tenis stołowy – deski o powiększonym blacie tzw. Oversized.

Deski do tenisa stołowego o powiększonym blacie czy w standardowym rozmiarze? Czy większe zawsze znaczy lepsze? Czy rozmiar ma znaczenie?

Na powyższe pytania można odpowiedzieć zarówno twierdząco jak i przecząco. Zasadniczą kwestią zawodnika wybierającego deskę do tenisa stołowego powinien być cel, w jakim będzie ona wykorzystywana.

Nie wyobrażam sobie zawodnika ofensywnego, dla którego każdy dodatkowy gram deski w postaci powiększonego blatu miałby stanowić atut i pomagać mu w grze. Deski do tenisa stołowego dla zawodników ofensywnych są przeważnie produkowane w standardowych rozmiarach oscylujących w granicy 15,7 x 15,1 cm.

Deski o powiększonych blatach nie maja ściśle określonego rozmiaru, który można przyjąć kategoryzując deskę jako tą o powiększonym blacie.

Niektórzy producenci zaznaczają w swoich produktach, że celowo powiększają blat deski do większych rozmiarów. Niegdyś było to bardzo popularnym zjawiskiem. Na dzień dzisiejszy tendencja jest zupełnie inna.

Prowadząc rozmowy z producentami desek do tenisa stołowego dosyć często słyszymy, że wychodzą oni z produkcji desek o powiększonych blatach, ponieważ na dzień dzisiejszy zawodnicy defensywni są zmuszani do dużo większej aktywności w grze obronnej niż miało to miejsce do tej pory. Jednym słowem, oprócz obrony, aby robić wyniki muszą grać dużo więcej ofensywnie niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu.

Wybierając deskę o powiększonym blacie zawodnik powinien być w pełni świadomy, dlaczego to robi.

Co daje deska do tenisa stołowego o powiększonym blacie w stosunku do deski o rozmiarze blatu standardowego?

Wszystko zależy od poziomu zaawansowania zawodnika. Na poziomie „świetlicowym” powiększony blat, czy ten w standardowym rozmiarze będzie tak samo „dobry”.

Różnicę zaczniemy dostrzegać w miarę rozwoju własnych umiejętności i techniki gry. Powiększony blat deski do tenisa stołowego ma kilka zalet.

Wymieniając je w skrócie:

  • ewidentnie czuć lepszą pracę deski podczas uderzeń piłeczki
  • zawodnicy o większych dłoniach mają lepsze trzymanie uchwytu, którzy zawsze jest dopasowywany pod rozmiar blatu
  • siła podczas uderzenia piłeczki rozkłada się na całą powierzchnię blatu niż bardziej punktowo, jak ma to miejsce w przypadku desek w rozmiarach standardowych.

Takie rozwiązanie ma również dużą wadę. W deskach o powiększonym blacie dużo trudniej jest osiągnąć równomierny sweet spot, czyli jednorodne odbicie piłeczki na całej powierzchni deski.

W przypadku zastosowania przekładek kompozytowych w produkcji deski równomierne odbicie jest dużo łatwiejsze do uzyskania.

Jeżeli deska jest wykonana tylko z drewnianych sklejek i ma powiększony blat to uzyskanie jednorodnego odbicia na całej powierzchni będzie bardzo trudne.

Dla kogo przeznaczona jest deska do tenisa stołowego o powiększonym blacie ?

Odpowiadając wprost – najwięcej takich desek wykorzystują defensorzy, którym nie zależy na agresywnej grze do przodu, tylko grają wolniejszy tenis i oczekują większej kontroli zagrań własnych. Dodatkowo lubią używać okładzin na cieńszych podkładach i ważne jest dla nich uczucie pracy deski podczas uderzeń.

Zawodnicy ofensywni zdecydowanie będą woleli deski o rozmiarach blatu standardowego, a bardziej niż rozmiar docenią równomierne odbicie na całej powierzchni i moc jaką będą mogli nadać piłeczce podczas uderzenia. Dla nich każdy dodatkowy gram na desce w przypadku szybkiej gry ofensywnej z okładzinami na podkładach max będzie miał duże znaczenie, dlatego ofensorzy zawsze wybierają deski w standardowych rozmiarach.

Jeżeli udało Ci się dojechać do końca artykułu sprawdź naszą ofertę desek do tenisa stołowego - Kliknij Tu! 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl