Subskrybuj nasz kanał RECENZJE I TESTY na YouTube !

Najlepiej sprzedające się produkty
Łap okazję !
Płotki GEWO 10 szt.
Płotki GEWO 10 szt.
1 420,00 zł
Deska Barna Original Champion
Deska Barna Original Champion
298,00 zł
Tenis stołowy – Długi czop z podkładem czy bez? 3
Tenis stołowy – Długi czop z podkładem czy bez?

Tenis stołowy – co daje podkład w długim czopie i kiedy warto go zastosować?

Tenis stołowy to bardzo szeroka gama możliwości sprzętowych. Okładziny występują w wariantach z podkładem, ale również bez podkładu tzw. OX. Są to głównie długie czopy i krótkie czopy, znajdziecie również kilka „średniaków”, które można dostać bez podkładu.

Podkład w długim czopie daje przede wszystkim zmianę parametrów okładziny w stosunku do wersji bez podkładu. Dzięki dobraniu odpowiedniej grubości i twardości podkładu zawodnik grający długim czopem jest w stanie wygenerować więcej rotacji wstecznej, niż w przypadku gry bez podkładu. Podobnie jak w okładzinach gładkich – im cieńszy podkład, tym dynamika gry i rotacja jest niższa.

Rozwiązanie to niesie jednak ze sobą niekoniecznie pożądane aspekty, o których powiemy nieco później.

Podkłady do długich czopów występują w wielu wariantach.   

W głównej mierze wyróżniamy:

Czopiarze w zasadzie w dużej większości używają podkładów tłumiących, tak aby zwolnić grę, zachować dłuższy kontakt piłki z okładziną i „dostosować” przeciwnika do tempa swoich zagrań.

Jaką grubość podkładu wybrać i czy naprawdę jest on niezbędny w długim czopie?

Wybór grubości jest już kwestią mocno subiektywną. Jednemu wystarczy 0.5 mm grubości podkładu, innemu 1.0 mm może być za mało.

Zasada dobierania grubości podkładu jest dosyć prosta:

  • Jeżeli grasz maksymalnie w pierwszej strefie lub przy stole, lubisz czasem zaatakować czopem i chcesz oddawać nieco więcej rotacji w grze tzw. „kosą” podkład o grubości 0.5 mm powinien być dla Ciebie wystarczający
  • Jeżeli odchodzisz w dalsze strefy gry II i III strefa pomyśl o grze na podkładach grubszych począwszy od 0,9 mm wzwyż.

Zalety i wady stosowania podkładu w długich czopach

Główną zaletą podkładu w długim czopie jak wspomnieliśmy wyżej jest możliwość nadania większej rotacji wstecznej w grze w dystansie. Nie jesteś w stanie wygenerować tak dużej rotacji wstecznej grając wersją bez podkładu OX. Zawodnicy grający długimi czopami w dystansie nie używają podkładów tłumiących, a raczej bazują na podkładach ofensywnych lub średniej twardości.

Dzięki zastosowaniu podkładu odpowiedniej grubości tenis stołowy w dystansie jest dużo bardziej niebezpieczny dla przeciwnika, kontrola zagrań dla grającego jest dużo większa i przede wszystkim nie brakuje mocy w okładzinie, aby przebijać piłkę będąc kilka metrów od stołu.

Kolejną zaletą jest fakt, że długim czopem na grubym podkładzie dużo łatwiej jest zaatakować przy stole niż wersją bez podkładu. Ataki z długiego czopa są ogólnie bardzo nieprzyjemne dla przeciwników, ale niewielu zawodników stosuje tego typu zagrania długimi czopami, zwłaszcza na wyższych poziomach gry.

Wadą stosowania grubszego podkładu jest dużo większa wrażliwość na rotację przychodzącą. Jest to mocno odczuwalne zwłaszcza podczas gry przy stole, kiedy musimy odbierać mocno rotacyjne serwisy, a czop z zasady powinien nam to ułatwiać. Grając na grubszym podkładzie kontrola gry przy stole jest zdecydowanie mniejsza i trzeba często korygować kąt pochylenia rakietki w zależności od rotacji otrzymanej od przeciwnika.

Kiedy wybrać długiego czopa bez podkładu?

Tutaj też bardzo łatwo możemy to określić.

Długiego czopa w wersji OX warto wybrać jeżeli:

  • Grasz blisko stołu, bazujesz na zbiciach, bloku i rozrzucasz piłkę na stole czekając na możliwość skończenia akcji z FH
  • Blokujesz głównie pasywnie, bazujesz na błędach przeciwnika i nie jesteś dość szybki na nogach
  • Grasz dużo zagrań typu „punch” i mocno wpychasz piłki
  • Masz problem z odbiorem rotacyjnych serwisów
  • Potrzebujesz większych zakłóceń w grze
Tenis stołowy – długi czop bez podkładu? Czy w końcu z podkładem?

Czytając powyższe wskazówki już powinieneś wiedzieć jaki styl gry preferujesz i co powinieneś wybrać.

Nie zawsze jednak pokrywa się to z rzeczywistością i spotyka się zawodników grających blisko stołu czopem na grubszym podkładzie. Również w dystansie znajdziecie graczy, którzy grają na OX i nie zamierzają używać podkładu.

Tenis stołowy daje na szczęście ten komfort, że sprzęt do gry wybiera zawsze zawodnik i to on decyduje o tym, czym gra mu się najlepiej.

Od siebie możemy dodać, że praktycznie wszyscy profesjonalni tenisiści stołowi grają długimi czopami na podkładach. Wynika do głównie z tego, że gra na bardzo wysokim poziomie wymaga dużych umiejętności i nie jest do końca możliwe zatrzymanie dobrego ofensora tuż przy stole. Już pierwsze wymiany spychają czopiarzy w dalsze strefy, gdzie podkład przychodzi z pomocą i pomaga mocniej odwracać rotację.

Z drugiej strony, czy warto jest porównywać się do profesjonalistów, a nie lepiej mierzyć siły na zamiary?

Wszystko zależy od Twojego poziomu gry - Wybór należy tylko do Ciebie!

Więcej o długich czopach i doborze desek do gry długimi czopami znajdziecie tu:

Jaka deska do długiego czopa?  

 

Komentarze do wpisu (3)

28 września 2021

Dziękuję! W końcu znalazłem to czego szukałem wyjaśnione w prosty sposób! dzięki jeszcze raz

9 października 2021

Witam.Mam pytanie.Miałem przerwę w grze w tenisa stołowego ok.30-tu lat.Grałem wtedy w 3-ciej lidze. Teraz próbuje sił w lidze amatorskiej w tenisie stołowym. Grałem wówczas okładzinami: na forchendzie gładka okładzina a na bekchendzie z tego co pamiętam długi czop bez podkładu,z uwagi na to że przeważnie miałem problem z odbiorem serwisów mocno rotujących, oraz słabszego bekchendu.Dlatego takie pytanie, jaki rodzaj czopa moglibyście polecić w rozsądnej cenie i jaką deskę pod czopa i gładką okładzinę, oraz jaki klej. Bo za moich czasów czopa kleiło się na zwykłym kleju biurowym po czym gładziło się okładzinę butelką, natomiast okładzinę gładką kleiło się klejem kamaszniczo kauczukowym. Proszę o poddanie propozycji za co z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

23 listopada 2021

Witam mam pytanie - czy Waszym zdaniem folia przyklejona pod czopa OX wpływa na jego parametry - szybkość, czucie, rotacje , efekt zakłócający ? Jeśli wpływa to w jaki sposób?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl