Subskrybuj nasz kanał RECENZJE I TESTY na YouTube !

Najlepiej sprzedające się produkty
Łap okazję !
Czopy - efekt zakłócający 0
Czopy - efekt zakłócający

Mityczne zakłócenia w czopach... któż z nas nie spotkał się z określeniem "ale miał czopa i zakłócał", albo "żeby nie ten zakłócający czop".. Przykłady można mnożyć w nieskończoność.

Czym są tak naprawdę zakłócenia czopów ? Postaramy się wyjaśnić na najprostszym możliwym przykładzie.

Warto zacząć od samej definicji - zakłócać czyli naruszać ustalony porządek, równowagę, przeszkadzać.

W przypadku tenisistów ten ostatni czasownik będzie najbardziej właściwy. Zakłócać czyli przeszkadzać, przeszkadzać czyli zaburzać ustalony porządek, ustalony porządek czyli w przypadku tenisistów jak najprostsza do odbioru piłka zagrana przez przeciwnika.

Teoretycznie wszystko wydaje się proste, ale kiedy cały temat bierzemy w szerszym tego słowa znaczeniu zakłócenia w czopach można rozpatrywać co najmniej w kilku wariantach takich jak:

  • nieliniowy tor lotu piłki
  • szybko opadająca piłka
  • duże odwrócenie rotacji

Praktycznie i teoretycznie każdy z powyższych aspektów można uznać za zakłócenia. W przypadku producentów okładzin czopkowanych w dużej większości efekt zakłócający określa nieliniowy tor lotu piłki tzw. efekt trzepotania. Niektórzy nie precyzują tego dosłownie, inni mówią to wprost.

Kto z Was nie raz spotkał się z pytaniem na grupach tenisa stołowego, forach itp, cytuję "czy ten czop dobrze zakłóca?" - sam czop nic nie zakłóca, nawet popularny Dawei "Large" jak go ochrzczono w naszym kraju. Tu potrzebna jest wprawna ręka i umiejętność wykorzystywania rotacji przeciwnika korzystając z właściwości i możliwości jakie generuje czop którym gramy.

Reasumując: zakłócenia najprościej ujmując to nieliniowy tor lotu piłki utrudniający odbiór podania w sposób widoczny. W praktyce najczęściej piłka leci tzw. zygzakiem, ciężko jest określić kiedy spadnie i w którym miejscu opadnie na stół. 

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wszystkie wątpliwości odnośnie mitycznych już zakłóceń ;-)

Gdyby jednak ktoś nie był pewny do końca odpowiadamy:

Czy czop sam zakłóca?

Nie

Czy czopy zakazane zakłócały bardziej niż obecnie dopuszczone ?

Tak

Czy dzięki zakłóceniom mojego czopa wygram więcej meczy ?

I tak i nie ;-) wszystko zależy od tego co potrafisz zagrać przy stole ;-)

Jaki czop zakłóca najlepiej ?

Nie ma odpowiedzi na to pytanie. Tenis stołowy do cała paleta możliwości. Na pracę okładziny ma wpływ zbyt wiele czynników tj. deska, klej, okładzina po drugiej stronie rakietki itp. Wracając do pytania - najlepiej zakłóca czop, którego odnajdziesz wśród wielu innych testując, grając, zmieniając, pozostając w końcu przy tym jednym jedynym.... do czasu ;)

My co najwyżej możemy polecić Ci kilka czopów, które naszym zdaniem mają duży efekt zakłócający, są ciężkie w grze dla przeciwnika, a odpowiednio dobrane do deski i okładziny na FH powodują nieliniowy tor lotu piłki i ciężkie w odbiorze podania. 

Jeżeli szukasz czopa z dużymi zakłóceniami proponujemy sprawdź:

Czy śliskie antytopspiny zakłócają mocniej niż długie czopy ?

Temat bardzo wrażliwy i nie zabierzemy stanowiska ani po jednej, ani po drugiej stronie barykady. Postawmy tutaj znak równości ;-)


To by było tyle na na temat efektu zakłócającego w czopach.

Powyższy tekst jest tekstem autorskim, opisujemy go na podstawie własnych spostrzeżeń, informacji jakich zasięgnęliśmy u producentów okładzin, a także z codziennych doświadczeń.

Nie musisz się z tym zgadzać. Jeżeli masz inne zdanie zapraszamy do komentowania i dyskusji ;-)

PS. Jeżeli jesteś już zdecydowany przejść na ciemną stronę i zacząć grać czopami zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty - długich i krótkich czopów

Ogólnie zakłócenia czopów największy efekt są w stanie wygenerować podczas gry przy stole. W grze w dystansie nie jest już to tak mocno istotne. 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl