Infolinia ( 15:30 - 18:00 ) 575 307 975
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Blog chmura tagów
Tenis Stołowy - Jakie okładziny gładkie do czopa? 2
Tenis Stołowy - Jakie okładziny gładkie do czopa?

Tenis stołowy - wybieramy okładzinę gładką do czopa

Zasadniczą kwestią jaką należy rozpatrzeć to wpływ jaki okładziny gładkie do tenisa stołowego mają na grę czopem po drugiej stronie deski.  W zasadzie jako najważniejsze aspekty należy wziąć pod uwagę rodzaj i grubość podkładu.

Czysto teoretycznie rodzaj okładziny zakładanej na FH ma się nijak do gry czopem. Niestety to tylko teoria. W praktyce ma to spore, a w niektórych przypadkach bardzo duże znaczenie.

Szukasz odpowiedniej okładziny do czopa? Zrób test

Spróbuj prostego testu, który możesz z powodzeniem wykonać samodzielnie – naklej czopa OX na jedną stronę deski, a na drugą stronę chińską, twardą okładzinę. Poodbijaj sobie czopem, a potem zdejmij gładką okładzinę i przyklej bardzo miękką europejską okładzinę.

Czujesz różnicę?

Jeżeli nie, pozostań na etapie Atemi ;-), jeżeli czujesz różnicę to Twój krótki test przebiegł pomyślnie.

Ogólnie rzecz biorąc dobór czopa, deski i okładziny gładkiej to bardzo złożony proces, w którym Ty jako zawodnik powinieneś wiedzieć co chcesz osiągnąć.

Deska do tenisa stołowego - czemu to tak ważne?

Bazą jest deska – jeżeli jest ona bardzo twarda, zastosowane są w niej kompozyty takie jak włókna węglowe, arylat etc. To odczuwalna różnica pomiędzy grą długim czopem, a okładziną gładką będzie stosunkowo mniejsza niż w przypadku desek bez kompozytów.

Kompozyty z zasady zwiększają sweet spot deski, ale oprócz tego w wielu przypadkach powiększają twardą charakterystykę gry. Mówiąc po polsku – deska jest twardsza, a wpływ okładzin wzajemnie na siebie jest mniejszy. To nie reguła, ale w wielu przypadkach tak właśnie jest. 

Jeżeli na warsztat bierzemy deski składające się z drewnianych fornirów bez przekładek kompozytowych, wpływ okładzin jedna na drugą nabiera większego znaczenia. 

Ważną kwestią jest również grubość blatu deski. W przypadku desek z grubszym blatem, średnio powyżej 0,8 mm wpływ okładzin wzajemnie na siebie staje się dużo mniej odczuwalny niż w przypadku desek o grubościach blatu w przedziale do 0,7 mm. Są to wartości powiedzmy umowne i nie w każdym przypadku należy tego oczywiście przestrzegać, ale mniej więcej tak to właśnie wygląda w praktyce.

Kolejnym ważnym elementem w całej układance jest rodzaj fornirów wykorzystanych do wyprodukowania danej deski.

Jeżeli deska jest wykonana np. z rdzenia balsy, a po zewnętrznych fornirach użyto twardszego drewna, wpływ okładzin wzajemnie na siebie będzie większy.

Jeżeli deska jest wykonana w całości z twardych fornirów chociażby takich jak Koto plus ewentualne inne twarde rodzaje drewna, wpływ okładzin na siebie wzajemnie będzie mniejszy.

Jak sami widzicie składowych jest naprawdę dużo i wszystkie są w mniejszym bądź większym stopniu ważne.

Na jakim rodzaju gry w tenisa stołowego najbardziej Ci zależy?

Podstawowym zagadnieniem jest pytanie do Ciebie – co chcesz osiągnąć w grze długim czopem.

Jeżeli zależy Ci na szybszym odejściu piłki od czopa, wolisz odwrócić więcej rotacji, atakujesz czopem i punktujesz tego typu zagraniami – pomyśl o okładzinie na FH o podkładzie średniej twardości lub twardej. Wiąże się to oczywiście z rodzajem Twoich umiejętności.

Pamiętaj, że twardszymi okładzinami gra się trudniej niż tymi na miękkich podkładach. Tenis stołowy to w głównej mierze technika Twojej gry - powinna być na nieco wyższym poziomie, aby w pełni panować nad swoim FH.

Jeżeli grasz bardziej pasywnie, bazujesz na błędach przeciwnika, starasz się zagrywać czopem jak najtrudniejsze, krótkie piłki, lepszym wyjściem będzie dla Ciebie użycie okładzin na miękkim podkładzie.

„Zaraz zaraz… a co kiedy chcę atakować agresywnie lub atakuje dużo FH, ale jednocześnie gram tylko pasywnie na swoim BH czopem?”…

Tu zaczynają się schody. Nie można mieć wszystkiego. W takim przypadku jedynie warto poszukać odpowiedniej deski, która zapewni więcej mocy na FH, ale jednocześnie będzie odpowiadała Twoim upodobaniom w grze czopem.

Tenis stołowy wydawałoby się taki prosty… w rzeczywistości mocno skomplikowany.

Dobór właściwego sprzętu niektórym zajmuje bardzo dużo czasu. 

Dobrze jest więc zastanowić się co chcemy grać, co chcemy osiągnąć i dopiero wtedy szukać sprzętu do gry w tenisa stołowego na miarę naszych możliwości i umiejętności.

Żadna mądra książka nie piszę nic na temat powyższych aspektów czyli wpływu okładzin gładkich i długich czopów na siebie wzajemnie. To tylko nasze zdanie poparte testami i doświadczeniami w grze. Jeżeli masz ochotę dodać coś od siebie - chętnie przeczytamy Twój komentarz w sekcji pod naszym artykułem.

foto: http://sportfotos-luethi.ch

Komentarze do wpisu (2)

5 stycznia 2022

Kiedy 20 lat temu zaczynałem grać w ping-ponga, najpopularniejszą okładziną pośród defensorów był Tackiness. Dziś jest to Tenergy 05. Takie przyspieszenie.

3 lutego 2022

Najlepiej pasuje butterfly Rozena

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 15:30-18:00 732 616 823
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl