Subskrybuj nasz kanał RECENZJE I TESTY na YouTube !

Promocje
Długi czop Barna Original Legend Half Long
Długi czop Barna Original Legend Half Long
147,00 zł 123,00 zł
Długi czop Der-Materialspezialist Kamikaze
Długi czop Der-Materialspezialist Kamikaze
159,00 zł 135,00 zł
Deska Sauer & Troger Unicorn
Deska Sauer & Troger Unicorn
279,00 zł 265,00 zł
Długi czop Barna Original Classic Defence
Długi czop Barna Original Classic Defence
147,00 zł 125,00 zł
Najlepiej sprzedające się produkty
Łap okazję !
Płotki GEWO 10 szt.
Płotki GEWO 10 szt.
1 150,00 zł
Tenis stołowy - Recenzja deski Dr. Neubauer Matador Texa Balsa 0
Tenis stołowy - Recenzja deski Dr. Neubauer Matador Texa Balsa

Tenis stołowy - testujemy Dr. Neubauer Matador Texa Balsa

Tym razem na warsztat wzięliśmy deskę Dr. Neubauer Matador Texa Balsa. Deska do tenisa stołowego, która na rynku jest już stosunkowo długo. Nadal nie do końca doceniana, nadal w cieniu innych desek Dr. Neubauer. Postanowiliśmy sprawdzić jak się nią gra, jakie jest czucie, jakie ogólne wrażenia i przede wszystkim dla kogo jest ta deska.

Skład jakim graliśmy to:

 

Dr. Neubauer Matador Texa Balsa – OFF, OFF-, a może All+ / OFF- ? 

Spośród naprawdę wielu! Desek, którymi mieliśmy okazję grać naszym zdaniem Matador Texa Balsa pomimo sygnatury producenta jako OFF znajduje się raczej w klasie desek OFF-.

Deska do tenisa stołowego Dr. Neubauer Matador Texa Balsa – budowa

Deska ma blat o wymiarach 15,7 x 15,1 cm. Jej grubość to około 0,6 cm. Deska składa się z 9 sklejek. Strona BH deski (bez logo w rączce) została dodatkowo polakierowana grubą warstwą lakieru. Lakier jest naprawdę gruby i widać gołym okiem, że zostało tam nałożonych kilka solidnych warstw. Prawdopodobnie dlatego, że strona BH deski ma dodatkowo przekładkę maksymalizującą efekt zakłócający deski, co w przypadku czopów ma duże znaczenie.

Uchwyt deski (prosty ST w naszym przypadku) leży bardzo wygodnie w dłoni! Klasa sama w sobie. Rodzaj drewna użyty do wyprodukowania uchwytu nie jest nam znany, ale trzeba przyznać, że komfort trzymania rakietki jest bardzo duży. Dodatkowo uchwyt prosty ST naprawdę łatwo się obraca. W przypadku nowoczesnego defensora jest to bardzo istotne. Skrzydełka deski przy uchwycie są bardzo dobrze wyprofilowane i nie przeszkadzają w obracaniu deski stronami.

Dr. Neubauer Matador Texa Balsa – co dała balsa?

Ogólnie drewno balsy jest bardzo miękkie. W przypadku, kiedy zastosowano je jako rdzeń pod kompozytowymi przekładkami deska uzyskała mocny efekt katapulty. Ewidentnie czuć, że piłka leci dosyć wysoką parabolą lotu, ale również szybko. Jest to dosyć niebezpieczny efekt dla przeciwnika, bo kozioł po uderzeniu Matadorem Texa Balsa jest naprawdę niewygodny w odbiorze. Efekt katapulty jest duży i w porównaniu z Matadorem Texa lub nawet zwykłym Matadorem jest o wiele większy.

Dzięki balsie, deska pomimo zastosowania kompozytów w budowie ma naprawdę fajne czucie i duży sweet spot. Odbicie jest bardzo jednorodne na całej powierzchni blatu. Dodatkowo nie czuć takiej twardości i nieco syntetycznego odbicia jak w Matadorze Texa, który swoją drogą jest sporo szybszy niż Texa Balsa.

Na balsie praktycznie zawsze czuć nieco większe zakłócenia piłki w postaci nieliniowego lotu. Tak też jest w tym przypadku.

Na FH lepsza miękka, twarda, a może bardzo twarda okładzina?

Naszym zdaniem Donic Baracuda, którym graliśmy podczas testu jest nieco za miękki do tej deski. Teoretycznie podkład jest średniej twardości, ale naszym zdaniem przydałaby się nieco twardsza okładzina. Czuć podczas gry, że deska ma sporo mocy, ale średnio twardy podkład gdzieś tam zbyt mocno amortyzuje uderzenia. Brakuje kropki nad „i” dlatego na kolejne gry założymy twardsze okładziny na FH.

Jak się grało długim czopem na desce Dr. Neubauer Matador Texa Balsa?

Re-we-la-cyj-nie! Tak rewelacyjnie. Mocne pchanie z pierwszych piłek w dowolne miejsce na stole, bardzo łatwy atak i chyba najważniejsze – blok. Blokowanie deską Matador Texa Balsa to jest to! Przyjemnie się patrzy, jak po dobrym bloku piłka odbija się dwa razy po stronie przeciwnika zanim spadnie za stołem. Blok pasywny z odwodzeniem ręki w tył to po prostu kwintesencja tej deski.

Kiedy dodamy naprawdę trudną piłkę po ataku długim czopem, praktycznie mamy sprzęt do gry na poziomie zawodniczym na wysokim poziomie. Jednym słowem - długie czopy są bardzo odpowiednie do grania na tej desce. 

Matador Texa Balsa – deska szybka, czy bardzo szybka?

Deska jest naprawdę szybka, ma dość wysoki dźwięk odbicia jeżeli chodzi o częstotliwość. Praktycznie od pierwszego odbicia wyraźnie jest słyszalne, że to nie tylko samo drewno, ale również kompozyty, które zostały wplecione pomiędzy balsę jako rdzeń, a zewnętrzne forniry deski.  

Jest wolniejsza od Matador Texa, ale również szybsza od zwykłego Matadora. Te różnice pomiędzy poszczególnymi modelami serii Matador są dosyć mocno odczuwalne.

Co z FH na desce Matador Texa Balsa?

Granie kontra topspinów jest bardzo intuicyjne. Moc deski pomaga przełamać rotację przeciwnika i zagrać kontrę z dużą dynamiką i rotacją. Uderzenia kończące z FH mają bardzo dużo mocy. Nie można narzekać na jej brak. Wysoki dźwięk odbicia deski zachęca do założenia grubszych okładzin, co przy wadze deski około 86 g nie jest jakimś większym problemem.

Co mocno rzuca się w oczy – blokowanie okładziną gładką. Zarówno na FH i po przełożeniu FH na BH blokowanie jest bardzo dokładne i ewidentnie odczuwa się mocne odejście piłki po bloku. Jeżeli chcemy zbić piłkę okładziną gładką z FH lub mocno wbić ją w stół po topspinie przeciwnika – to efekt jest co najmniej zadowalający.

Dr. Neubauer Matador Texa Balsa – czy ma słabe strony?

Jak każda deska ma.

Oczywiście zawsze jest to kwestia subiektywna zawodnika, ale w naszej opinii zabrakło głównie:

  • nieco większego blatu deski (być może „zboczenie zawodowe” – gramy zawsze na powiększonych blatach)
  • odrobinę dłuższego uchwytu deski
  • nieco więcej feelingu znanego z desek całkowicie drewnianych – czuć kompozyt i nie każdemu będzie to pasować.
Dla kogo jest przeznaczony Matador Texa Balsa?

Odpowiadając najprościej jak się da, naszym zdaniem dla zawodników, którzy:

  • grają dużo swoim FH, szukają kończących uderzeń i nie lubią, kiedy piłka odskakuje im mocno po bloku okładziną gładką
  • szukają deski z dużą mocą podczas uderzeń FH, ale cenią sobie dobra kontrolę i krótki blok w grze na BH (długi, krótki czop, antytopspin)
  • blokują pasywnie i chcą grać bardzo krótkie, niskie bloki
  • atakują czopem i punktują tym zagraniem
  • długich czopów używają do spychania przeciwnika kończąc z FH lub czopem mocnym zagraniem typu „punch”
  • dla nowoczesnych defensorów, którzy mają świadomość, że szybką deską również da się grać destrukcyjną defensywę.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl