Infolinia ( 15:30 - 18:00 ) 575 307 975
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Blog chmura tagów
Tenis stołowy - Nowe kolory okładzin 0
Tenis stołowy - Nowe kolory okładzin

Tenis stołowy - Kolorowe okładziny w natarciu

W ostatnim czasie otrzymaliśmy od Was sporo wiadomości e-mail na temat nowych kolorów okładzin do gry w tenisa stołowego, które oficjalnie weszły do użytku od 1 października 2021 r.

Często pytacie przede wszystkim o to, czy wszystkie okładziny w niedługim czasie pojawią się w kolorach, które ITTF zatwierdził do powszechnego użytku.

Nie mamy na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ istnieje wiele składowych, które mają na to duży wpływ.

Historia kolorowych okładzin do tenisa stołowego

Cofając się do historii tenisa stołowego kolorowe okładziny zostały wprowadzone w celu umożliwienia rozróżnienia, którą okładziną tak naprawdę odbija przeciwnik. Pod koniec lat 70 na rynku okładzin tenisa stołowego pojawiło się dużo okładzin typu długie czopy oraz okładziny antytopspin. Wielu zawodników miało większe bądź mniejsze problemy z rozróżnieniem, którą okładziną odbija przeciwnik tym bardziej, że można obracać rakietkę. Wprowadzono więc przepis, który regulował użycie dwóch okładzin o „odmiennych kolorach”. Słowo odmiennych można było rozumieć jako podobnych.

Okładzina czerwona może być podobna do różowej, ciemnego bordo lub nawet koloru wiśniowego. Przepis dalej nie regulował w pełni zaistniałego faktu kolorów podobnych. W 1985 r. wprowadzono obowiązek stosowania okładzin o dwóch różnych kolorach precyzując, że jedna z okładzin ma być koloru czerwonego, a druga koloru czarnego.

Obecna zmiana wersji kolorystycznych jest pierwszą zmianą od tamtego czasu, czyli można powiedzieć, że jest to „kamień milowy” w historii tenisa stołowego.

Co na to producenci sprzętu do tenisa stołowego?

Wracając do tematu wersji kolorystycznych nowych okładzin - chcąc rozwiać przynajmniej część wątpliwości sami wystosowaliśmy kilka zapytań do producentów okładzin do tenisa stołowego, z którymi współpracujemy bezpośrednio, a otrzymane odpowiedzi w dużej mierze pokrywały się wzajemnie.

Na dzień dzisiejszy nowe kolory wprowadziły dla producentów wiele „zamieszania”. Pomimo tego, że informacje o wprowadzeniu nowych wersji pojawiły się stosunkowo dawno, o tyle wielu producentów podeszło i pewnie przez jakiś czas jeszcze będzie podchodzić nieco sceptycznie do nowych kolorów.

Dlaczego? A no dlatego, że:

  • każdy wariant okładziny do tenisa stołowego należy wyprodukować w kilku innych wariantach kolorów co finalnie przekłada się na większy budżet, którym dany producent musi zarządzać i który musi zainwestować w bądź co bądź nowe wersje
  • zwiększa się finalny stan magazynowy danego produktu – prosty przykład: okładzina występująca do tej pory w dwóch kolorach i pięciu wariantach grubości ( chociażby Tibhar Grass D.TecS Zielony ) co finalnie daje dziesięć wariantów okładziny obecnie może zostać zwiększone do „nastu” i "parudziesięciu" wariantów… – to wszystko pochłania koszt i zmniejsza prawdopodobieństwo sprzedaży danego wariantu kolorystycznego
  • rodzą się pytania o wersje kolorystyczne i ich właściwości, czy są inne, lepsze, gorsze itp. – producenci muszą również ustosunkować się do tych zapytań
  • zmiana opakowań z zaznaczeniem nowych wariantów kolorystycznych
  • marketing na reklamę nowych wersji kolorystycznych

To tylko kilka z aspektów, które producenci muszą obowiązkowo wziąć pod uwagę w związku z nowymi kolorami okładzin do tenisa stołowego.

Finalnie praktycznie jednogłośnie na dzień dzisiejszy wielu producentów okładzin stwierdza, że skupiają się na flagowych produktach, czyli tzw. bestsellerach w różnych wariantach kolorystycznych.

Co z nowymi produktami, których wdrożenia odbędą się w przyszłości?

Póki co jest to owiane lekką tajemnicą i ciągłym badaniem rynku jak zareaguje na nowe wersje kolorystyczne.

Na tą chwilę wszyscy patrzą na siebie nawzajem podglądając konkurencję tak, aby nie zostać w tyle, mając z tyłu głowy aspekty finansowe i logistyczne wprowadzenia nowych kolorów dla wszystkich swoich produktów.

Najwięcej na tym wszystkim tak naprawdę skorzystają odbiorcy, bo idąc w myśl  w tym przypadku polskiej zasady „od przybytku głowa nie boli” ;-)

Nowe kolory okładzin zatwierdzone przez ITTF to: różowy, fioletowy, zielony, niebieski. Dodatkowo nadal aktualne pozostają kolory czarny i czerwony

Jedno jest pewne – obowiązkowo na rakietce musi znajdować się okładzina koloru czarnego. Wybór drugiego koloru leży już tylko po stronie zawodnika.  

foto:Rémy Gros -  Dishang 2020 ITTF Women's World Cup

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 15:30-18:00 732 616 823
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl