Subskrybuj nasz kanał RECENZJE I TESTY na YouTube !

Najlepiej sprzedające się produkty
Łap okazję !
Tibhar Grass D.TecS - Opinie 0
Tibhar Grass D.TecS - Opinie

Można go kochać, można go nienawidzić, należy mu się jednak poszanowanie.

Długi czop Tibhar Grass D.Tecs – nie znam czopiarza, który nie kojarzy tego długiego czopa. Jest to pozycja obowiązkowa wśród zawodników defensywnych.

Za co kochają go ludzie? Wymieniać można bardzo długo. Grass D.TecS ma tak bardzo szeroki zakres zastosowań, że przydałby się może mały podręcznik, w którym szczegółowo można byłoby opisać wszystkie możliwe zagrania, aspekty pozytywne i negatywne gry tym długim czopem.

Jedno jest pewne, jeżeli nigdy nie grałeś Grassem, to jeszcze wiele przed Tobą.

Jest to trochę ewenement wśród długich czopów – jest aż za poprawny, ciężko znaleźć jego słabe strony.

Mało wrażliwy na rotacyjne serwisy, dobry do gaszenia rotacji lub blokowania przy stole, nawet w wersji na OX można grać z drugiej strefy będąc nadal niebezpiecznym dla przeciwnika.

Wśród czopiarzy panuje opinia, że ma on jedne z największych „zakłóceń” wśród czopów dozwolonych przez ITTF. Kwestia zakłóceń jest trochę sporną kwestią i szerzej opisaliśmy ją w artykule „Czopy - Efekt zakłócający”.

Naszym zdaniem na pewno jest to okładzina, którą można napsuć krwi niejednemu ofensorowi. Nawet na piłkach plastikowych.

Co warto podkreślić – Grassem jednym egzemplarzem można pograć nawet kilka lat, tak – nie przejęzyczyliśmy się, kilka lat!

Jest to bardzo trwały czop, a czopki same w sobie jak już wypadają to bardzo rzadko i naprawdę wynika to w głównej mierze z niewłaściwego użytkowania i przechowywania okładziny, albo z sędziwego wieku.

Czy Tibhar Grass D.TecS nadaje się dla zawodników początkujących?

Zdecydowanie nie. Tutaj zdanie mamy jasne. Grass jest bardzo szybkim czopem, w porównaniu do swoich konkurentów o podobnych właściwościach. Pomimo wysokiej niewrażliwości na rotację przychodzącą oraz łatwość odbierania mocno rotacyjnych serwisów początkujący zawodnicy będą mieli problem z opanowaniem zagrań w pole gry.

Wynikać to będzie głownie z braku umiejętności pracy nadgarstkiem przy blokowaniu pasywnym i aktywnym. Praktyka i teoria nauczyła nas, że wielu czopiarzy po prostu miarę dobrego czopa klasyfikuje w elemencie gry blokiem pasywnym. Nadstawiając rakietę do piłki blokując pasywnie celują w pole gry. Jak nie wchodzi, to wiele razy słyszeliśmy, że to wina czopa, bo wyrzuca, bo nie jest powtarzalny itp.

Próbując na początku blokować pasywnie Grassem, dodatkowo na szybkiej desce możecie zapomnieć, że początkujący zawodnik będzie blokował poprawnie w pole gry. Grass jest za szybki i należy zdecydowanie pracować nadgarstkiem wygaszając rotację lub blokując aktywnie. Siła uderzenia musi być brana na ramię, a nie tylko na samą okładzinę z deską.

Szerzej o blokowaniu m.in. Grassem znajdziecie na naszym filmie poniżej.

 

Dla kogo jest więc przeznaczony Tibhar Grass D.TecS?

Dla zawodników na średnio zaawansowanym poziomie oraz tych zaawansowanych. Po ograniu tej okładziny można sterować rotacją w rozgrywce według własnych preferencji.

Grassem bardzo łatwo możemy wygaszać rotację oraz odwracać ją. Dodatkowo we wprawnych rękach zagrania tego typu można robić na tyle nieczytelnie dla przeciwnika, że niejednokrotnie będzie w stanie złapać się na bloku nie wiedząc czy piłka wróciła pusta, czy odwrócona.

Jeżeli nie Grass to co wybrać?

Jest mnóstwo czopów do gry przy stole. Podobnych do Grassa jest już nie tak wiele. Osobiście Grassem gram kilka ładnych lat i ze swojego doświadczenia zawodnikom szukającym substytutu lub czopa podobnego do Grassa przynajmniej w części aspektów zawsze polecam poniższe czopy:

To są moje „prywatne” typy, z którymi nie każdy musi się zgadzać, jednakże lata doświadczenia gry Grassem pozwalają mi w powyższych okładzinach odnaleźć najwięcej podobnych cech do Grassa.

Czy Grassem można grać w dalszych strefach od stołu?

Jak większością długich czopów oczywiście TAK. Warunkiem tego na pewno jest zastosowanie podkładu. Nie gram klasycznej defensywy, dlatego pozwólcie że temat grubości podkładu do Grassa do gry w dystansie pozostawię bez odniesienia.

Czy wersja Grassa GS jest lepsza niż zwykła?

Nowa wersja Tibhar Grass D.TecS OX GS jest na fabrycznie zamontowanej folii. Jest to grubsza folia od innych dostępnych ogólnie na rynku. Czy gra się na niej lepiej? Czy są większe zakłócenia? Wszystko zleży od tego na jaką deskę nakleicie tego czopa, oraz czy użyjecie kleju czy przykleicie na sam klei z zamontowanej folii. W każdym bądź razie charakterystyka gry będzie nieco inna, a już na pewno dużo łatwiej okładzinę w takim, fabrycznym stanie można szybko przykleić na deskę.

Podsumowanie – na jaką opinię zasługuje Tibhar Grass D.TecS? 

Ciężko odpowiedzieć na to jednym zdaniem. Punktując poniższą listę obiektywnie wskazaliśmy dobre i słabsze strony tej okładziny. Wybór należy do Was!

Mocne strony:

 • Mała wrażliwość na rotacje przychodzącą
 • Bardzo łatwy odbiór rotacyjnych serwisów, również mocnych, bocznych
 • Niebezpieczny blok pasywny oraz aktywny
 • Możliwość gry na 2 strefie od stołu wersją bez podkładu OX
 • Trwałość (czopy nie wypadają)
 • Fabryczna folia (wersja GS)
 • Wytrzymałość (nie rwie się podczas ściągania z deski, nawet na mocnej folii klejącej lub kleju)
 • Łatwość oddzielenia fabrycznego podkładu od warstwy wierzchniej (warto zakupić wersję z podkładem do chociażby testu, kolejno podkład można łatwo zdemontować – instrukcję znajdziecie na naszym kanale Youtube CzopiarzePL)

Słabe strony:

 • Początkowa trudność w opanowaniu zagrań
 • Duża szybkość czopa (wyrzucanie piłek przy blokowaniu)
 • Po dłuższym ograniu często chcąc przejść na inną okładzinę i tak wraca się do Grassa (przypadek?)
 • Zbytnia poprawność tej okładziny powoduje, że staje się nieco nudna..  

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl