Infolinia ( 15:30 - 18:00 ) 575 307 975
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Blog chmura tagów
Jak przykleić okładzinę do deski tenisa stołowego? 2
Jak przykleić okładzinę do deski tenisa stołowego?

Klejenie własnej rakietki do tenisa stołowego jest bardzo proste. Wystarczy trzymać się kilku zasad.

Do przyklejenia okładziny potrzebne będą:

- okładzina

- deska

- klej wodny – polecamy naszego Herkulesa

- ostre nożyczki lub nóż „tapeciak”

- roller lub wałek. 

Kupując nową okładzinę jest ona przeważnie zapakowana w foliowe opakowanie. Jest to opakowanie szczelnie zamknięte lub tylko zabezpieczające okładzinę przed uszkodzeniem.  Otwierając opakowanie należy uważać, aby nie przeciąć powierzchni okładziny.

Aby uniknąć uszkodzenia należy dobrze zacząć od nacinania krawędzi opakowania, kolejno wyciągnąć okładzinę. W niektórzy przypadkach obejdzie się bez nacinania opakowania foliowego, ponieważ zwyczajnie da się je lekko rozwarstwić i otworzyć.

Na co szczególnie zwrócić uwagę podczas klejenia rakietki? 

Zwróć uwagę, że zwykle w opakowaniu znajduje się arkusz okładziny, który czasem jest wyposażony w folię ochronną naklejoną fabrycznie na warstwę wierzchnią. Warto jest zdjąć ją dopiero po zakończeniu procesu klejenia, ponieważ w dobry sposób zabezpieczy Twoją okładzinę podczas etapów klejenia.

Nakładamy klej na deskę jak i na podkład okładziny (nie na warstwę wierzchnią). Należy pamiętać, że na okładzinie zawsze znajduje się logo producenta danej okładziny. Jeżeli jest to długi czop bez podkładu również nakładamy klej na jego spód.

Klej powinien być nałożony cienką warstwą, równomiernie rozprowadzony tak, aby nie pozostawały skrzepy ani wypukłości. Nierówno rozsmarowany klej będzie widać po naklejeniu okładziny, kiedy to miejsca grubiej posmarowane będą się odznaczać na warstwie wierzchniej.

Uwaga wskazówka: niektóre kleje mają dosyć gęstą konsystencję tym samym często tendencję do bardzo szybkiego wysychania. W takim przypadku wysarczy lekko zwilżyć pędzelek lub gąbkę, które wykorzystujemy do rozprowadzania kleju. Ułatwi to równomierne rozprowadzenie kleju.

Klej nakładaj w jednym kierunku (nie zataczamy ruchów kolistych).

Nakładamy jedną warstwę kleju na podkład okładziny oraz jedną warstwę kleju na deskę.

Widać, że po nałożeniu kleju cała powierzchnia gumy i deski przybierają kolor biały.

Okładzinę oraz deskę pozostawiamy do wyschnięcia na jakiś czas. Większość dobrej jakości klejów wodnych wysycha w temperaturze pokojowej w granicach około 15 minut.

Jak rozpoznać, kiedy okładzina nadaje się do przyklejenia?

Klej na desce i na okładzinie po wyschnięciu powinien stać się bezbarwny / przezroczysty. Świadczy to o tym, że odparował i można rozpocząć sklejanie.

Jak przyspieszyć wysychanie kleju wodnego?

Najprostszym sposobem jest użycie suszarki do włosów i suszenie okładziny lub deski z odległości około 15-20 cm. Włącz koniecznie funkcje zimnego wiatru.  Gdy kolor stanie się przezroczysty, możesz kontynuować procedurę klejenia.

Przyklejenie okładziny do deski

Pamiętaj! Logo okładziny zawsze musi znajdować się po tej samej stronie co uchwyt deski.

Przyłóż delikatnie część okładziny z logo do uchwytu deski, tak aby lekko okładzina zaparła się o uchwyt. Delikatnie dociśnij palcami odcinek około 2 cm od dołu okładziny równomiernie po całej szerokości tak, aby przykleiła się jej sama dolna część. Kolejno użyj rollera lub innego wałka i przetaczaj go po okładzinie od logo w górę w jednym kierunku tak, aby okładzina powoli stykała się z deską, a powietrze zostało usuwane na zewnętrz.

Po pierwszym rozprowadzeniu okładziny na desce rollerem lub wałkiem czynność powtarzamy kilka razy w różnych już kierunkach. Delikatnie przetaczamy po całej powierzchni okładziny tak, aby w każdym jej miejscu równomiernie skleiła się z deską.

Ostatnie „rolowanie” możemy wykonać nieco mocniej, ale należy pamiętać o tym, aby nie rozciągać okładziny rollerem lub wałkiem.

Docinanie okładziny przyklejonej do deski

Okładzina jest już przyklejona. Należy kolejno dociąć jej obrys w stosunku do obrysu deski. Docinaj ZAWSZE ostrymi nożyczkami, nożem „tapeciakiem”. Używając nieostrych narzędzi możesz uszkodzić okładzinę. Warto jest pozostawić ok 2 mm okładziny poza obrysem deski. Ma to na celu możliwość ponownego jej wykorzystania, kiedy ją zerwiemy i będziemy chcieli nakleić ponownie. Okładzina nieco się skurczy a te 2 mm pozwolą nam na to, aby nadal pasowała do obrysu naszej deski i nie była za mała.

Ostrym nożem lub nożyczkami odcinamy okładzinę wzdłuż obrysu deski, najlepiej w jednym kierunku.

Gotowe!

Właśnie samodzielnie skleiłeś rakietkę do tenisa stołowego.

Foto do artykułu: https://pingpongruler.com

Komentarze do wpisu (2)

2 grudnia 2021

Witam. Czym przykleić długiego czopa bez podkładu na kleju wodnym czy na folii. Z góry serdecznie dziękuję za pomoc Pozdrawiam

21 czerwca 2022

Nie smaruję się czopa bez podkładu klejem /zdeformuje się/tylko sama deskę po wyschnięciu kleju można spokojniej przykleić okładkę

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 15:30-18:00 732 616 823
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl